• História našej školy

        • Budova našej základnej školy už píše svoju viac ako 120-ročnú históriu. Bola postavená v roku 1896. Spočiatku školu navštevovali len deti kalvínskych rodičov, katolíci chodili do školy v Ždani. Do školy sa chodilo len v zimnom období. Až do roku 1921 bola škola jednotriedna. Prvým učiteľom bol Eduard Duka, ktorý okrem vyučovania, zaštepil v deťoch aj lásku k prírode a zaviedol v Skároši včelárstvo.

          História našej školy je spojená aj s učiteľom Františkom Kráľom, ktorý rozdelil detí do tried. V tom čase mala škola problémy s kúrením. Žiaci nosili drevo do školy, napr. počas krutej zimy v roku 1923 bolo v triede len 7°C. V tom istom roku prebehla veľká oprava školy. V roku 1930 navštevovalo školu v Skároši 164 žiakov. O osem rokov neskôr bol František Kráľ zadržaný, maďarskí vojaci ho odvliekli do Košíc, do školy boli dosadení maďarskí učitelia, ale stále sa tu hovorilo po slovensky.

          „Nech nás učia maďarčinu mondokovať ústy, predsa bude naše srdce len slovensky husty.“

          Po druhej svetovej vojne bola škola pomerne zničená (strecha, povybíjané okná), keďže ju obývali počas frontu vojaci. Okolo školy boli vykopané úkryty.  Nasledovala zdĺhavá oprava školy a 26.3.1946 sa začalo opäť s vyučovaním (95 žiakov).  Vyučovanie bolo obmedzené na najhlavnejšie predmety.

          V roku 1950 sa riaditeľkou školy stala Irena Gajdošová a o rok neskôr jej manžel Jozef, ktorý viedol Mičurínsky krúžok. Bola založená nová žiacka organizácia PIONIERI.  Na škole sa v tom čase vyučovalo v 2 smenách – doobednej a poobednej. Neskôr sa učili 3 ročníky v budove základnej školy a dva ročníky na obecnom úrade. V súčasnosti v školskom roku 2023/2024 fungujú na škole štyri ročníky a školu navštevuje 40 žiakov.